Silifke ve Mersin Oto Kiralama

Dünyanın yaşanabilir şehirlerinde olduğu gibi ülkemizde de büyüyen ve sektör haline gelen oto kiralama firmaları bölgelerinde en iyi olmak için sürekli birbirleriyle rekabet halinde olarak hem kendilerini hem de sektörü geliştirerek insanlara iyi hizmet sunma peşine düşmüşlerdir. Oto kiralama firmaları kalite belgesiyle çalışmaktadır. Silifke ve Mersin Oto Kiralama firmaları da sektöre çok fazla değer katmaktadır.

Silifke ve Mersin Oto Kiralama firmaları Mersin’in gelişmiş turistik alt yapısı ve çok fazla oteli olmasından dolayı bu firmalara çok rağbet edilmektedir. Kiralık otomobil çeşitlerine farklı alternatifler sunan firmalar güvenilir ve kaliteli hizmet sunmaktadır. Müşterinin istediği model araçlara sahip olan Silifke ve Mersin Oto Kiralama firmaları gün geçtikçe kendilerini daha iyi hale getirmektedir.

Kiralık otomobil kullanımı günümüzde birçok kişi ve kurum tarafından tercih edilmektedir. Bu kişilerin asıl amacı bütçelere uygun otomobillerin kiralanmasıdır.

Otomobil Kiralamanın Vergi Bazında Avantajları Nelerdir?

Şirketler adına kiralanmış otomobiller ile ilgili olarak Gelir Vergisi Kanunun 40. Maddesinde işletmeler kazanç sağlamak amacıyla kullanmış oldukları araçların amortisman bedelini ayırmak koşuluyla ortaya çıkan maliyetin onarım ve bakım giderleriyle yakıt giderlerinin tamamının direk gider olarak kayıt edilmesiyle kazançtan indirim yapılacağı belirtilmektedir. Ayrıca bu noktada onarım ve yakıt giderlerinin ticari kullanım için yapılan otomobil alımlarında da kiralık araçlarda da geçerli olduğu bildirilmektedir.

Vergi Mükellefleri Uzun Vadede Daha Kazançlı Çıkmaktadır

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse: ticarette kullanmak amacıyla 50 bin TL değerinde bir otomobil satın alan bir firma, bu otomobilin maliyetinin %20’sini yani 10 bin TL amortisman bedeli olarak ayırmak zorunda kalacaktır.

Eğer vergi mükellefi firma otomobil satın almak yerine kiralayarak kullandığını farz edelim: Bu seferde kiralama bedelinin aylık olarak 1500 TL + KDV olduğunu düşünürsek, vergi mükellefinin ticari kullanım için kiraladığı aracın maliyeti yılda 18 bin TL + KDV olacaktır. Yıllık kiralama bedeli 18 bin TL olan bir otomobilin kira bedelinin tamamı vergi mükellefi tarafından kaydedilir ve bu şekilde yıllık olarak kazançtan indirim yapılır.

Kısacası: 50 bin TL bedelle ticari kullanım amacıyla satın alınan bir araç için 10 bin TL gider gösterilirken, 1 yıl boyunca aylık 1500 TL +KDV üzerinden kiraladığınız araç için indirim yapabileceğiniz miktar 18 bin TL olacaktır. Bu durumda bir şirket açısından çok ciddi bir indirin anlamına gelmektedir.

Böyle bir durumun diğer avantajlarından biri de kilometresi düşük olan yani yeni olan otomobilin trafik sigortası, kasko, lastik değişimi, araç muayenesi gibi masraflar karşınıza çıkmayacaktır. Bu masraflar da Silifke ve Mersin Oto Kiralama firmaları tarafından karşılanacaktır.

Yukarıda anlattığımız gibi Silifke ve Mersin Oto Kiralama firmaları hem bireysel hem de kurumsal olarak her geçen gün değerleri artmakta ve daha fazla ihtiyaç haline gelmişlerdir. İlk başlarda kısa vadede zarar gibi görünen faktörler aslında bu sektör sayesinde uzun vadede kişilere ve kurumlara büyük avantajlar sağlamaktadır.


İlgili Yazılar

Silifke ve Mersin Rent A Car

Silifke Rent A Car

Silifke Oto Kiralama

Telefon Yol Tarifi WhatsApp